Reşat Ekrem Koçu İstanbul Ansiklopedisi cilt 4 baba-bayrampaşa


4
Dosya boyutu 92.2 MB
Yazar Reşat Ekrem Koçu

Bu kitaba oy ver :

640 kez görüntülendi / 164 kez indirildi


KATEGORİ :

Reşat Ekrem Koçu İstanbul Ansiklopedisi cilt 4 baba-bayrampaşa pdf kitap oku
İstanbul’la ilgili en kapsamlı ansiklopedidir ve neredeyse yazarın sokak sokak ev ev bizzat dolaşıp kaleme aldığı bilinir.
İlk edisyonu 1944-1951 yılları arasında yapılmış ve Aba-Bahadır Sokağı maddelerinde kalmış. İkinci edisyon ise 1958-1971 yıllarında yapılarak 11 cilt olarak yayımlanmış.
Ansiklopedi o zamandan beri tamamlanamamıştı, çünkü Reşat Ekrem Koçu sonraki maddelerini hazırlayamadan vefat etmişti. Ansiklopedi de, kendi içinde bir maddede anılacak kadar efsaneye dönmüştü bile. Varisleri Koçu’nun bütün evrak-ı metrukesini geçtiğimiz aylarda 100. yılını kutlayan Ece Ajandaları’nın sahiplerine devredince İstanbul Ansiklopedisi’nin de kaderi değişmeye başladı. Zira sözünü ettiğimiz evrak-ı metruke içinde, ansiklopedinin eksik maddeleri de ortaya çıktı.
Reşat Ekrem’in vefatı nedeniyle Ansiklopedi G harfine kadar ve 11 cilt olarak kalmış ve bugüne kadar sahaf gibi yerlerde bu şekilde satılmıştı. Genel olarak tamamlanmadığı düşünülüyordu. Oysa belgeler düzene sokulup detaylı incelendiğinde, Reşat Ekrem’in toplam 63 koliye tekabül eden belgeleriyle İstanbul Ansiklopedisi’ni “Z’ harfine kadar getirdiği ve her madde için son notlarını bile aldığı görüldü. Şimdi bütün gayretler, adeta hazine niteliğinde bu belgelerle ansiklopediyi “tıpkıbasım’ olarak vücuda getirmek için sarfediliyor. Hattâ bunun için, konunun uzmanlarından oluşan ciddi bir ekip bile oluşturulmuş durumda…

Pdfkitapoku.com keyifli okumalar diler.
[wpsm_ads2]