Euripides-Antik yunan trajedi oyunları


Euripides-Antik yunan trajedi oyunları
Kimler indirebilir Tüm Üyeler
Dosya boyutu 45.9 MB
Yazar Euripides

Bu kitaba oy ver :

1,012 kez görüntülendi / 182 kez indirildi


KATEGORİ :

pdfkitapoku.com ailesi sizlerle bu mukemmel kitabı paylasmaktan onur duyar buyrun :

Euripides-Antik yunan trajedi oyunları :

NOT : RESİMDEKİ YAYINLA AYNI DEĞİLDİR RESİM TEMSİLİDİR !!!!

Öripides (İÖ 484406), Aiskhylos ve Sofokles Eski Yunan’ın üç büyük trajedi yazarıdır. Bunların en genci olan Öripides, konularını eski efsane ve mitlerden (bak. Efsane ve Mitler) alan oyunlar yazma geleneğini sürdürdü, yapıtlarında tanrıların gazabına uğrayan ve kaderin elinde oyuncak olan kişilere yer verdi. Bunlar üstün insanlar değil, gerçek insanlara özgü duyguları ve kusurları olan kişilerdi. Böylece belki de izleyicilerin onlara yakınlık duyacağını düşünen yazarın oyunları zamanında Atinalılar’ca beğenilmeyip eleştirilmiştir.
Salamis Adası’nda doğduğu sanılan Öripides varlıklı bir ailedendi. Atina’nın siyaset yaşamına hiç katılmadı. Zamanın düşünürlerinden Anaksagoras’tan etkilendi. Olaylara ve geleneksel Yunan dinine karşı kuşkulu ve sorgulayıcı tutumu oyunlarından birçoğuna yansımıştır.
Yaşamının büyük bir bölümünü Atina’da, savaşların aralıksız sürdüğü bir dönemde geçirdi. İÖ 408’den sonra ise Makedonya Kralı Arkhelaos’un çağnsı üzerine Makedonya’ya giderek orada yaşadı. Bir kaza sonucu kralın av köpekleri tarafından öldürüldüğü söylenir.
Öripides ilk trajedilerini İÖ 455’te, Atina’ da her yıl düzenlenen Dionysos Şenlikleri için yazdı. Yaşadığı süre içinde dört, ölümünden sonra da bir kez olmak üzere beş kez şenliğin en büyük ödülünü kazandı. Bu yarışmalara 22 kez katıldı. Yazdığı 92 oyundan yalnızca 19’u günümüze ulaşmıştır. Bunlar, 18 trajedi ile “yergi oyunu” adı verilen bir çeşit komediden oluşmaktadır. Öripides’in en tanınmış oyunları arasında Medeia (İÖ 431), Elektra (İÖ 418),Helena(İÖ 412) ve Bakkhalar (İÖ 406) sayılabilir. Öripides oyunlarında, Yunan trajedileri arasında inceliği ve güzelliğiyle öne çıkan şiirsel bir dil kullanmıştır.